דפיברילטור

האמבולנס שהוזעק אל בית החולה היה מובהל. בהוראת הזינוק, כך נאמר לו, מדובר במקרה חירום של דום לב פתאומי באדם צעיר שצפוי להסתיים במות המטופל, ללא טיפול מהיר. אבל באמבולנס קרה הנס: שתי 'שוקים' חשמליים שקיבל המטופל, ממכשיר הדפיברילטור עוררו את הלב לחזור לפעילות תקינה וחייו של החולה ניצלו.

Defibrillator

Defibrillator

מהו מכשיר דפיברילטור – שמציל חיים?

דפיברילטור, המכונה גם מכשיר החייאה הוא מכונה חשמלית, המעניקה אותות חשמל ללב במקרה של שיבוש בפעילות הלב על מנת להחזיר את פעילות הלב למתכונתה. בשוק מצויים כמה סוגי דפיברילטורים בהתאם לצורך השימוש בהם, כאשר כל סוג דפיברילטור הינו ברמה טכנולוגית שונה. המתקדמים מבין מכשירים אלו, מעניקים את אותות החשמל תוך ניתוח פעימות הלב הקיימות, כך שהם יודעים לתת את הזרם החשמלי, את 'שוק' המדויק, בהתאמה לצורך בניטור פעילות הלב, על מנת שיהיה כזה שיחזיר את הפעילות התקינה של הלב.

מכשיר הדפיברילטור, נמצא בשורה אחת עם עזרי הרפואה הטכנולוגים המצילים בעשרות השנים האחרונות חיי אדם כמו מחולל חמצן למשל. מכשירים אלו ניצבים בכל מוקד רפואי על מנת להעניק עזרה ראשונה ודחופה במקרה הצורך.

כיצד פועל הדפיברילטור?

כאשר נוצרת פעילות משובשת של הלב, אספקת הדם בגוף אינה תקינה והאדם עלול להיקלע למצוקה ואף לסכנת חיים. במקרה זה, מוצמד מכשיר הדפיברילטור אל הגוף בעזרת שני כבלים ומדבקות מוליכות אותות חשמליים, ואז: פעימה אחת מהמכשיר משמשת לעצור את קצב הלב והשנייה להחזיר אותו לפעילות.

אמנם, למי שאינו בקיא בתחום פעילות זו של הדפיברילטור נראית מסוכנת ומזיקה, אך למעשה, מיליוני בני אדם סביב הגלובוס ניצלו בעזרת הדפיברילטור שהשיב את ליבם לפעילות תקינה תוך דקות ספורות מעת השיבוש בפעילות הלב, ובכך, הציל את חייהם.

מי יכול להפעיל את הדפיברילטור?

התשובה מפתיעה: הדפיברילטורים החדשניים מצוידים בטכנולוגיה המאפשרת לכל אדם, כמעט, להשתמש בהם ללא הדרכה רפואית מוקדמת. הדפיברילטור מצויד בטכנולוגיה חדשנית המאפשרת לו, ראשית כל, להדריך בקול כל אדם כיצד להניח את המכשיר לטיפול על גוף האדם הזקוק לכך. לאחר מכן, המכשיר מכוון את פעולות השוק החשמלי מהמכשיר באופן חצי אוטומטי על ידי אלגוריתמים המזהה את פעילות הלב של המטופל ונותן את קצב אות השוק החשמלי בהתאמה לצורך בטיפול קצר, מהיר ומדויק. כך, על ידי השימוש בדפיברילטור החדשני ניצלים חיי האדם המטופל. הדגמים של המכשירים החדשניים הם ייחודיים ונועדו כאמור, לטיפול מהיר וקצר גם על ידי מי שבהכשרתו אינו בעל הכשרה רפואית.

מדוע אנו זקוקים למכשיר הדפיברילטור במקומות ציבוריים?

לעולם אין לדעת מתי נאלץ להשתמש לצערנו במכשיר מציל חיים כמו הדפיברילטור. אירוע לב לרוב מתרחש בפתאומיות, וכאשר קיים מכשיר מציל חיים כמו זה, ניצלים חיי האדם בשימוש מהיר תוך דקות ספורות.
בנוסף, כמו שציינו בכתבה, מכשיר דפיברילטור בימינו, יכול להיות בעל יכולת ביצוע ותפעול מהיר גם למי שאינו בעל הכשרה רפואית.
במוסדות ציבור בם מבקרים רבים כמו מוסדות חינוך, בניני משרדים, אולמות אירועים או אפילו מקומות מרכזיים כמו שדות תעופה או תחנת רכבת גדולה, מכשיר דפיברילטור הוא מציל חיים במקרה הצורך ו לכן, רבים בוחרים להניח ציוד דפיברילטור כחלק בלתי נפרד מציוד עזרה ראשונה במתחמים אלו.

דפיברילטור לשימוש ביתי

בעלי סיכון מוגבר לאירועי לב לא פעם יעדיפו לרכוש דפיברילטור לשימוש ביתי. כך במקרה הצורך המכשיר יהיה זמין ויבוא לידי שימוש מהיר.

בכל מקרה של רכישה של מכשיר דפיברילטור, חשוב להקפיד על רכישה מספק או מיבואן מורשה על מנת שתהיו בטוחים ורגועים לגבי השימוש במכשיר והבטיחות. רק רכישה ממקור מוסמך תבטיח לכם רוגע בכל הנוגע לפעילות בטוחה ומדויקת, במידה הנכונה, שאינה מסכנת חיים של הדפיברילטור.

בנוסף לכך, כאשר אנו רוכשים מכשיר במקום מוסמך, זו אינה רק נקבל שירות מקסימלי במקרה הצורך, תשובה כל שאלה ואחריות ו'גב' לפעילות המכשיר.